Nutrition Made Simple AND Affordable

You know how important I feel proper nutrition is to everyone’s health and how vital it is to getting the results you are looking for when doing a program like P90X or Insanity, but let’s get real for a moment.

Eating Healthy IS More Expensive

Eating healthy is definitely more expensive than eating unhealthy. Then when you take into account that our foods are nutritionally deficient compared to decades ago what are you supposed to do? Spend your entire paycheck on food?

The reality is that in order to get the vitamins, minerals and proper nutrition that your body needs to fight off disease, give you enough energy to make it through a day without the afternoon “crash”, and simply function properly, you HAVE to supplement. There’s just no way around it.

How Do I Make Healthy Eating Affordable?

So how do you do it and still make it affordable and simple? The answer – Shakeology.

Ask yourself. Which would you rather do? Take 38 supplements every day that will cost you over $483.12 every month, or one scoop each day of a great tasting shake that will cost you just $119.95 per month (that’s just $4 a day! – like a coffee and bagel, but WAY better for you)! **We could not find 8 additional ingredients that are in Shakeology.**

Note: This is a close approximation as to everything in Shakeology and the supplements shown here.

buy shakeology

Related Post

,

No comments yet.

Leave a Reply