Tag Archives | cost

healthy produce

Think You Can’t Afford To Eat Healthy?

If you’re like so many Americans right now who are just struggling to make ends meet then check out these 9 tips for eating healthy while not breaking the bank. You can’t put a price tag on your health but you also have to be smart when trying to improve your diet.     9 […]

Continue Reading
apples-and-oranges

Shakeology – Cost vs Benefits

“Shakeology is HOW MUCH?!” “C’mon, is it really worth it? I can get a bag of EAS whey protein for around $50.” These are some of the statements that I get when I talk to people about Shakeology. Initially, there is usually some sticker shock. But when you realize everything that is in Shakeology compared […]

Continue Reading